Z cyklu spotkań profilaktycznych „Bezpieczne gimnazjum/szkoła średnia”
Zapamiętaj:
- Zawsze stosuj się do poleceń nauczyciela/wychowawcy, to on odpowiada za Twoje bezpieczeństwo w placówce.
- Nigdy nie daj się wciągnąć w zabawę, której skutków nie naprawisz, np. gdy spowodujesz pożar czy zalanie pomieszczenia.
- Nie dokuczaj młodszym i słabszym kolegom, ty też kiedyś byłeś na ich miejscu; pomyśl, jakbyś się czuł, gdyby to Tobie dokuczano.
- Mów do kolegów po imieniu, nikogo nie przezywaj, to nie jest miłe i zazwyczaj wzbudza agresję.
- Nie bierz bez pozwolenia cudzych rzeczy, właściciel może to odebrać jako zwykłą kradzież.
- Nie przynoś do szkoły większych kwot pieniędzy, nigdy nie zostawiaj pieniędzy i wartościowych przedmiotów w szatni, bo może się okazać, że je stracisz.
- Nie afiszuj się posiadaniem telefonu komórkowego, nie użyczaj go nikomu, np. pod pretekstem obejrzenia aparatu; jeśli nie ma takiej konieczności najlepiej nie przynoś „komórki” do szkoły.
- Zgłoś wychowawcy/nauczycielowi, gdy widzisz, że komuś dzieje się krzywda. Informowanie dorosłych nie jest żadnym donoszeniem na kolegów, ale szukaniem pomocy. Jeśli ktoś postępuje źle, łamie normy, powinien ponieść odpowiednie konsekwencje.
- Jeśli jesteś szykanowany przez kolegów i koleżanki, poinformuj o tym fakcie kogoś dorosłego: nauczyciela, rodziców, pedagoga . Nie jesteś skarżypytą, walczysz o bezpieczeństwo w szkole. Mówiąc dorosłym o przemocy, pomagasz także innym dzieciom, które spotyka to samo. Jeśli nikomu o tym nie mówisz – krzywdzisz siebie i chronisz sprawców.
- Pamiętaj, zamiast osób, które lubią Cię za to, co masz wybieraj tych, którzy cenią Cię za to, kim jesteś.
- W swoich decyzjach staraj się być asertywnym. Zdecydowanie odmawiaj w sprawie alkoholu, nikotyny i narkotyków.