Branżowa Szkoła I Stopnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sławnie otrzymała dofinansowanie z nowego przedsięwzięcia edukacyjnego Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.
Projekt ten, to doskonały sposób na poznanie dziedzictwa narodowego, kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki, poprzez wyjazdy do miejsc pamięci, obiektów kultury czy muzeów. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczyć i zwiedzić zakątki Polski, w których jeszcze nie byli oraz doznać wielu niesamowitych wrażeń i niezapomnianych chwil.
14-stego maja br. uczniowie klasy II i III Szkoły Branżowej wraz z opiekunami wyruszyli na kilkudniową wycieczkę do Krakowa. W pierwszej kolejności zobaczyliśmy Wzgórze Wawelskie i udaliśmy się podziwiać wnętrze Katedry z jej pięknymi Kaplicami i grobowcami. Następnie weszliśmy na Wieżę Zygmuntowską, skąd mogliśmy zachwycać się przepiękną panoramą Krakowa. Kolejnym punktem wycieczki były podziemia Katedry i znajdujące się tam groby bohaterów narodowych, wieszczów polskich oraz tragicznie zmarłej pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Stamtąd udaliśmy się na spacer w kierunku historycznego centrum miasta, oglądając Rynek Główny, ulicę Floriańską i Bazylikę Mariacką. Wysłuchaliśmy także hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Duże wrażenie zrobił na nas Rynek Starego Miasta z jego gwarem i znakomitymi budowlami. Na krakowskim rynku podziwialiśmy Sukiennice, gdzie mogliśmy kupić tradycyjne pamiątki z Krakowa. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w WOMAI – Centrum Nauki i Zmysłów na wystawie „W stronę światła” oraz w Muzeum Inżynierii i Techniki. Ostatnim punktem wycieczki tego dnia był Kopiec Kościuszki, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kościuszkowskie, a następnie udaliśmy się zdobywać szczyt Kopca.
W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do Zakopanego, gdzie zwiedzanie zaczęliśmy od pieszej wędrówki Doliną Strążyską znajdującą się w Tatrach Zachodnich. Kolejnym punktem podróży było przejście pod Wielką Krokiew, popularną skocznię narciarską na stoku góry Krokiew w Zakopanem. Stamtąd udaliśmy się do Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz do Muzeum Iluzji, w którym iluzja miesza się z rzeczywistością i przekonujemy się na własne oczy, jak łatwo można grać naszymi zmysłami i je oszukać. Ostatnim etapem tego dnia był wjazd kolejką linowo-terenową na Gubałówkę.
Trzeciego dnia wycieczki pojechaliśmy do Wadowic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie udaliśmy się do Parku Miniatur w Inwałdzie. Podziwialiśmy tam miniatury najsłynniejszych budowli świata, np. rzymskie Koloseum, wieżę Eiffla w Paryżu czy Watykan. Później mieliśmy czas na zwiedzanie Warowni i lunaparku, a tam: autodrom, Zielony Labirynt i seans w kinie 5D. Na koniec tego dnia udaliśmy się do obiektu na skalę światową – Kopalni Soli w Wieliczce. 100 metrów pod ziemią poznaliśmy pracę górników dawniej i dziś, spacerowaliśmy korytarzami i podziwialiśmy solne dzieła sztuki: solankowe jeziora, podziemne komory oraz niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi.
Oprócz przestawionych wcześniej atrakcji odwiedziliśmy jeszcze Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Kazimierz – dzielnicę żydowską Krakowa, gdzie znajduje się słynny Okrąglak z przepysznymi zapiekankami.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych doznań i wzruszeń. Z tęsknotą wspominamy miniony czas i przeżyte przygody. Widoki magicznego Krakowa i jego okolic oraz nowe doświadczenia pozostaną w nas na długi czas.
Wszystkie zaplanowane punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Mogliśmy tego dokonać dzięki wsparciu finansowemu Ministra Edukacji i Nauki, który odpowiada za projekt „Poznaj Polskę” będący częścią Polskiego Ładu.
Wraz z uczniami cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym rządowym projekcie.
Organizatorami wycieczki i opiekunami byli:
Beata Kobalczyk, Monika Lis, Andrzej Król